Ir vėl atėjo žiema?

24/01/2017 15:49

Artėjant šaltąjam metų sezonui šilumos siurbliai oras-vanduo tampa ypatingai populiarūs, didėja susidomėjimas šiais įrenginiais. Kurį modelį pasirinkti ir apskritai ar verta pasirinkti vieną iš šių modelių lemia turimų patalpų specifikacijos ir individualūs poreikiai. Taip pat, reikėtų tiksliai žinoti ir ką reikia turėti tokioms sistemoms įrengti. Vienas svarbiausias dalykų norint pajungti šilumos siurblį – privesti vandenį, kuris būtų pajungtas prie šilumos siurblio, nes jis vienas svarbiausių elementų šio įrenginio veikimui.

Šilumos siurbliai oras-vanduo susideda iš dviejų, kartais iš trijų dalių. Pagrindinės dalys, tokio įrenginio veikimui – vidinis šilumos siurblio siurblio blokas ir išorinis šilumos siurblio blokas, kuris pasak specifikacijų turėtų efektyviai veikti iki lauko temperatūra pasiekia -25C laipsnius šalčio, tačiau esant ir žemesnei temperatūrai jo veikimas neturėtų sutrikti. Be to, kaip papildomą apsaugą gali būti pridėtas papildomas šilumokaitis, kuris atitirpintų išorinį bloką.

Dažnai iškyla klausimų apie reikiamas investicijas į šildymo sistemą. Jei būtų tiksliai aišku būtų galima sulyginti įvairius šildymo variantus, taip būtų aišku kokį variantą pasirinkti apsimoka labiausiai. Tačiau yra problema, kad tiksliai apskaičiuoti tokias sistemas yra praktiškai neįmanoma, nes šildymas yra kiekvieno kliento individualus dalykas, nes priklauso nuo šildymo iš tam tikro aspekto galima įvardyti kaip įdorius, priklausomai kokią temperatūrą norima palaikyti, iki kiek šildyti vandenį, koks gyvenamųjų patalpų plotas, kokia šildymo sistema įrengta (grindinis ar radiotorinis šildymas), koks namo pralaidumas ir kita. Paprastai lyginant, tokius įrenginius šilumos siurbliai oras-vanduo ir centrinis miesto šildymas, visuomet pirmasis variantas laimi. Tinkamiausios šildymo sistemos pasirinkimui vertėtų susirašyti savo poreikius ir ko tikimasi iš naujos šildymo sistemos pagal šiuos punktus žymėti kuris šildymo įrenginys tinkamiausias šiem poreikiams patenkinti.

Lietuvoje turime keturis aiškius metų laikus: pavasaris, vasara, ruduo, žiema. Tačiau šildyti patalpas reikia ne tik atėjus žiemos sezonui, bet ir ankstyvąjį pavasarį, be to dažniausiai šildymo sezonas pradedamas jau rudenio viduryje. Todėl iš dalies galima teigti, kad ji reikalinga net tris sezonus per metus, o ne vieną kaip dažnai yra išskiriama. Dėl to, dar labiau reikėtų atkreipti dėmesį į ekonomiškumo rodiklius. Be ekonomiškumo dar kitas svarbus aspektas yra ir pačio asmens naudojimusi įrenginiui sugaištamas laikas. Nes tarkim naudojant kietojo kuro katilą bus eikvojama labai daug laiko, nes tokiam katilui yra reikalinga anglys arba malkos, briketai ar kita, todėl užtrunka laiko tai atsivežti, sandėliuoti, vėliau norint šildytis nuolatos paruošti, valyti ir kurti katilą, dažnas jų reikalauja ir nuolatinės priežiūros. Kai tuo tarpu dujinis katilas ar šilumos siurbliai gali būti pajungiami tiesiog vieno mygtuko paspaudimu.