Rekuperacija ir natūralus vėdinimas – ką reikia žinoti?

28/04/2021 16:32

Kalbant apie patalpų vėdinimą, rekuperacijos ir natūralaus vėdinimo tikslas yra tas pats – šviežio oro užtikrinimas patalpose. Tiesa, jei kalbėsime apie vėdinimo būdų efektyvumą, svarstyklės vienareikšmiškai nusvyra į mechaninės vėdinimo sistemos pusę.  

Šioje situacijoje renkantis, kurį būdą pasirinkti, vienais atvejais reikėtų įvertinti aplinkybes, nes kai kuriais atvejais tiesiog pasirinkimo neturėsite. Pavyzdžiui, jeigu statote A ar A+ bei A++ klasės namą – mechaninė ventiliacija bus neišvengiama, kitaip tiesiog negalėsite gauti reikalingos energinės klasės sertifikato. O be šio negalėsite priduoti savo namo.

Tačiau jeigu jūsų namas žemesnės klasės arba atliekate renovaciją savo senos statybos namui, svarbu įvertinti, ar tikrai šilumos energiją verta švaistyti per pravertus langus. Paskaičiuokite, kiek galėtumėte sutaupyti pasirinkdami rekuperacinę vėdinimo sistemą savo namui. Svarbu žinoti tai, kad tiek vienu, tiek kitu būdu reikalinga užtikrinti reguliarų oro pasikeitimą. Šiandien tiekiamo oro kiekis vienam asmeniui patalpose turi būti ne mažesnis kaip 30 m3/h. Taip pat tam tikri normatyvai galioja ir iš patalpų šalinamo panaudoto oro kiekiui.

Labai svarbu ir tai, kad natūralaus vėdinimo metu šias normas užtikrinti yra labai sudėtinga, ypatingai žiemos metu, kuomet dažnai langai būna aklinai uždaryti. Tuo tarpu rekuperacinė sistema veikia nuolatos, pakaitomis šalindama ir paduodama orą į patalpas arba iš jo. Be to, dalis šalinamo oro energijos panaudojama į patalpas tiekiamo oro pašildymui. Tokiu būdu į patalpas iš lauko oras patenka šiltesnis ir šiam orui sušildyti sunaudojama ženkliai mažiau energijos.

Kitas labai svarbus momentas – komfortas. Patalpas vėdinant natūraliai, neišvengiame iš aplinkos sklindančių nemalonių kvapų, nešvarumų bei triukšmo. Visiškai priešingai, jeigu vėdinimas vyksta mechaniniu būdu – integruota filtravimo sistema neutralizuoja visus kvapus bei sulaiko teršalus iš aplinkos. Taip į patalpas patenka išvalytas ir gaivus oras, kas ypatingai aktualu alergijų kamuojamiems gyventojams. Be to, sandariai uždaryti langai padeda išvengti triukšmo, o visa tai labai aktualu gyvenantiems arčiau intensyvios gatvės ar miesto centre.