Piniginė kompensacija už nepanaudotas kasmetines atostogas
2015 m. rugpjūčio 1 d. įsigaliojo LR Darbo kodekso 177 str. pataisa, kuri numato, kad darbuotojai iki 2012 m. gruodžio 1 d. turintys nepanaudotų kasmetinių atostogų daugiau kaip už trejus darbo metus, turi teisę jas išnaudoti iki 2015 m. gruodžio 1 d. Nutraukiant darbo sutartį iki 2015 m. gruodžio 1 d. piniginė kompensacija išmokama už visas nepanaudotas kasmetines atostogas, o nutraukiant darbo santykius po 2015 m. gruodžio 1 d. – kompensacija išmokama tik už trejų metų nepanaudotas atostogas (Nr. XI-2358).
Paprastai tariant, jeigu darbuotojas ilgą laiką neatostogavo ir turi nepanaudotas kasmetines atostogas už daugiau nei trejų metų laikotarpį, jas darbuotojas gali išnaudoti iki 2015 m. gruodžio 1 d., kad vėliau jų tiesiog neprarastų. Po 2015 m. gruodžio 1 d. atostogomis už daugiau nei trejus metus nebus galima pasinaudoti ir už jas nebus mokamos piniginės kompensacijos nutrūkus darbo santykiams.
Atkreiptinas dėmesys, kad jei darbuotojas nuspręs nutraukti darbo santykius su darbdaviu arba darbuotojas bus atleistas iš darbo iki 2015 m. gruodžio 1 d., toks darbuotojas turės teisę gauti piniginę kompensaciją už visą nepanaudotą kasmetinių atostogų laikotarpį, kad ir kiek jų buvo sukaupęs. Tačiau nusprendus nutraukti darbo santykius po 2015 m. gruodžio 1 d., darbuotojas gaus kompensaciją tik už paskutinių trejų metų nepanaudotą kasmetinių atostogų laikotarpį, t. y. už 84 dienas.
Verta paminėti ir tai, kad įstatymų leidėjas LR DK 177 str. numatė ir tam tikras išimtis. Tai yra, jeigu darbdavys neleido ar savo veiksmais trukdė darbuotojui atostogauti, darbdaviui išliks pareiga sumokėti kompensaciją už visą nepanaudotų atostogų laikotarpį. Kita išimtis, kada gali būti išmokėta kompensacija už visą nepanaudotų atostogų laikotarpį ilgesnį nei trejų metų – tai, kai tokia sąlyga yra numatyta kolektyvinėje darbo sutartyje.
Pirmiau minėta LR Darbo kodekso pataisa susijusi ir su valstybės tarnautojais, kadangi LR valstybės tarnybos įstatymo 5 straipsnis numato, jog darbo santykius ir socialines garantijas reglamentuojantys įstatymai bei kiti teisės aktai valstybės tarnautojams taikomi tiek, kiek jų statuso ir socialinių garantijų nereglamentuoja Valstybės tarnybos įstatymas.
Svarbiausia, jog atostogų tikslas – pailsėti ir susigrąžinti darbingumą, todėl sukauptų atostogų panaudojimas yra puiki proga tapti darbingesniems.